האם אפשר למכור נכס דיגיטלי? האמת שלא הכרת על שוק הנדל"ן הדיגיטלי

מכירת נכס דיגיטלי

שתפו את הפוסט

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp

עולם הנכסים הדיגיטליים הוא יחסית חדש עבור רבים, והם מנסים להשוות אותו לנדל"ן. כשאנחנו משקיעים בנדל"ן פיזי – דירות, משרדים, שטחים – אנחנו יודעים שאפשר למכור, לעשות עסקאות פליפ וכו'.

האם אפשר למכור נכס דיגיטלי?

התשובה הקצרה לשאלה הזאת היא, בפשטות, כן. נכס דיגיטלי הוא נכס לכל דבר ואפשר למכור אותו. יתרה מכך, מדובר בשוק שהולך ומתפתח מיום ליום.

אם שוק המכירות של נכסים דיגיטליים מסקרן אותך, חשוב להגיד את זה כבר עכשיו: אין לך סיבה לרוץ ולחפש שלטי "למכירה" על כל מיני אתרים. לאתרי אינטרנט אין מרפסת שאפשר לתלות עליה שלט כזה.

חוץ מהעניין של השלטים, השוק של מסחר בנכסים דיגיטליים מאוד דומה לשוק המסחר בנכסים פיזיים. ישנם מתווכים, אתרי תיווך, וקבוצות פייסבוק שעוסקות בדיוק בנושא הזה.

איך מתמחרים אתרי אינטרנט למכירה?

כשבאים לתמחר נכס דיגיטלי כמו אתר אינטרנט, יש כלל אצבע אחד: תמחור הנכס הוא בערך פי 30-35 מהרווח החודשי שלו.

אם נניח יש לך אתר אינטרנט שמייצר הכנסות של 1,000 ש"ח בחודש, אפשר כנראה למכור אותו כנראה במחיר של 30,000. אבל חשוב לדעת שזה לא מחיר פיקס, ויש כל מיני נתונים שעשויים להשפיע עליו.

כל אחד שרוצה לרכוש נכס דיגיטלי, יבחן האם יש צפי להגדלה בהכנסות, או שאולי מדובר בשוק שהולך ודועך. לדוגמא, יכול להיות אתר שעוסק במידע על קורונה, ומרוויח כסף מפרסומות שמופיעות בכתבות באתר. ברגע שהמגיפה תהיה מאחורינו, האתר הזה ככל הנראה יקבל טראפיק הרבה יותר נמוך, וההכנסות שלו ייפגעו.

כאשר מתייחסים לאתרי סחר ואיקומרס, החישוב הוא שונה, מהסיבה הפשוטה שבאתרים אלה יש יותר התעסקות בשרשרת השילוח ובעוד גורמים לוגיסטיים שונים.

גורם נוסף שמשפיע על תמחור של נכסים דיגיטליים הוא הוותק של האתר, והדומיין (כתובת האתר). אתרים שקיימים זמן רב יותר, זוכים למשקל גבוה יותר מול גוגל, דבר שמוסיף לערך שלהם.

איך נראה שוק הנכסים הדיגיטליים?

חוץ מחברות כמו Digital Assets, שמקימות עבור לקוחותיה נכסים דיגיטליים מניבים, ישנם אתרים שבהם ניתן לקנות נכסים דיגיטליים שונים במחירים שונים.

האתרים האלה בנויים כמו מרקטפלייס רק לנכסים דיגיטליים. שני אתרים מפורסמים מאוד בתחום הם Flippa.com, ו- empireflippers.com.

קבל את כל הפרטים על נכסים דיגיטלים מניבים

כדאי לקרוא גם...