נכס דיגיטלי יכול להירשם על שמי? כל המידע על רישום נכס דיגיטלי

רשום דומיין

שתפו את הפוסט

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp

שוק הנכסים הדיגיטליים יחסית חדש, והרבה מתעניינים לא מבינים אותו לעומק. אחת השאלות שאנו נתקלים בה הכי הרבה היא "האם הנכס הדיגיטלי נרשם על שמי?", או במילים אחרות, איך אפשר להבטיח את הבעלות שלי על נכס דיגיטלי?

לפני שניכנס לעומק הדברים, התשובה הקצרה והמהירה לשאלה הזאת היא "כן". הנכסים הדיגיטליים שלנו נרשמים על שם הלקוחות שלנו, ונמצאים בבעלותם המלאה.

ועכשיו הגיע הזמן להיכנס לעומקם של דברים, כדי שנוכל להבין בדיוק מה זה רישום של אתר אינטרנט, איך עושים את זה ומה זה אומר בעצם.

רשם הדומיינים – ה"טאבו" של האינטרנט

מי שעוסק בתחום של בניית אתרים ונכסים דיגיטליים, מכיר את המונח "רשם הדומיינים". עבור מי שעדיין לא הכיר, אנחנו נסביר בדיוק מה זה.

בישראל ישנה עמותה בשם "עמותת איגוד האינטרנט הישראלי", שמייצגת בישראל את ארגון האינטרנט העולמי Society Internet – ISOC.

פעילות העמותה נועדה בין השאר להסדיר את שמות הדומיינים. הגוף הזה נותן הלכה למעשה אישור לכל מיני רשמי אינטרנט לרשום דומיינים על שמות של אנשים פרטיים וחברות עסקיות.

הרישום הזה נעשה בצורה מסודרת, כדי למנוע מצב שבו בטעות אותו דומיין נרשם על שמם של שני גורמים שונים, דבר שעלול לגרום לסכסוכי בעלות.

מה זה דומיין?

דומיין, או בעברית "שם מתחם", זה הכתובת של כל אתר אינטרנט בעולם. הדומיין שלנו, לדוגמא, הוא Digital-Assets.co.il. הדומיין הזה רשום רק על שמנו, והוא שייך לנו.

כל רשם דומיין, שבו ניתן לרכוש דומיין חדש לאתר, פועל באישור של ארגון האינטרנט העולמי, ICANN, שהוא היחיד שיכול לאשר פעילות של רשמי דומיינים.

כשאנחנו מקימים נכסים דיגיטליים עבור הלקוחות שלנו, אנחנו רושמים את הדומיין על שמם. זה אומר שהכתובת של האתר שייכת להם, וזה חשוב מאוד.

מדוע חשוב שהדומיין יהיה רשום על שמי?

דומיין הוא חלק חשוב מאוד באתר אינטרנט. כל אתר אינטרנט מורכב משני דברים עיקריים: הדומיין והאחסון. הדומיין הוא הכתובת, והאחסון הוא המידע.

בעוד שהמידע יכול להשתנות באופן תדיר, הדומיין צפוי לשמור על המוניטין שלו מול גורמים שונים, כגון גוגל, פייסבוק ורשתות חברתיות שונות.

לצורך העניין, בואו ניקח לדוגמא אתר מפורסם וגדול כמו Ynet. האתר הזה משתנה בכל יום: כל הזמן התכנים משתנים, כתבות חדשות עולות כל הזמן, מדורים חדשים ועוד הרבה שינויים שנעשים לפעמים גם על בסיס של כמה פעמים בשעה.

למרות שהתוכן כל הזמן משתנה, הכתובת של האתר נשארת תמיד אותו דבר.

הדומיין הוא אחד הדברים החשובים, מכיוון שהוא שומר על המוניטין של האתר. למעשה, ישנו שוק שלם של סחר בדומיינים ולעתים ישנם מאבקים על שמות דומיין שונים.

אחד המאבקים המפורסמים בישראל ובעולם הוא המאבק של אדם ישראלי בשם עוזי ניסאן, בחברת ניסאן העולמית. עוזי רשם על שמו את הדומיין Nissan.com לפני שענקית הרכב הספיקה לשים את ידה על הדומיין הזה.

במשך שנים רבות, ענקית הרכב הגישה נגד עוזי תביעות רבות בניסיון לזכות בדומיין הזה, אך ללא הצלחה.

האם הדומיין נרשם על שמי לכל החיים?

לא. ניתן לרכוש דומיין לתקופה מוגבלת, ויש לחדש את הרישום מדי פעם. יחד עם זאת, רשמי הדומיינים מקפידים לתת עדיפות לבעל הדומיין הקיים, על מנת שלא יאבד את הדומיין שלו אפילו אם הוא פספס לרגע את הרישום.

גם לאחר שפג תוקף רישום הדומיין, ישנה תקופת זמן ארוכה שבה ניתנת עדיפות לבעל הדומיין לחדש את הרישום שלו, לפני שהדומיין יוצא לשוק וכל אחד יכול לרכוש אותו.

קבל את כל הפרטים על נכסים דיגיטלים מניבים

כדאי לקרוא גם...